Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Kłys Wincenty

1916-1960

kapral

Urodzony 22 stycznia 1916 r. we wsi Łomżyca. Syn Jana i Józefy z Zysków. Pochodził z wielodzietnej dziesięcioosobowej rodziny wiejskiej. Ukończył pięć oddziałów szkoły powszechnej w Łomży. Przed powołaniem do wojska pracował na 3-hektarowym gospodarstwie rodziców.

Czynna służbę wojskową odbywał w latach 1938-1939 w 14. Dywizjonie Artylerii Konne] w Białymstoku. 31 lipca w stopniu starszego strzelca przybył na Westerplatte. Dnia 14 sierpnia został awansowany do stopnia kaprala. W czasie obrony był w obsłudze działa 75 mm. Po kapitulacji wywieziony do niewoli w Prusach Wschodnich, gdzie pracował jako jeniec wojenny w gospodarstwach niemieckich. W 1941 r. zbiegł z miejsca pracy i powrócił do domu. W Starej Łomży poznał Czesławę Dąbrowską, z którą zawarł związek małżeński w 1947 r. Latem 1959 r. całkowitemu spaleniu uległy budynki gospodarcze do niego należące. Przeżył to bardzo. Nagła śmierć przerwała pasmo udręki związanej z odbudową spalonych budynków, dalszym funkcjonowaniem gospodarstwa i wychowywaniem trojga dzieci.

Zmarł l kwietnia 1960 r. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Łomży.

Wdowa Czesława mieszka z synem i jego rodziną w Łomży. Syn Henryk zmarł w wieku 2,5 lat. Synowie Janusz i Andrzej ukończyli szkoły zawodowe i założyli rodziny. Janusz jest emerytem (pracował w pożarnictwie) i zajmuje się pszczelarstwem. Andrzej po piętnastu latach przepracowanych w pożarnictwie zajął się wraz z żoną gospodarstwem rolnym odziedziczonym po ojcu. Wnuki: Robert -ukończył Państwową Szkołę Pożarnictwa w Poznaniu i pracuje w Państwowej Straży Pożarnej w Łomży; Ewa - jest absolwentką Technikum Weterynaryjnego w Łomży; Monika, Ewelina i Magdalena są uczennicami szkoły podstawowej.

Odznaczenia: Brązowy Medal "Zasłużonym na Polu Chwaty" (1960), pośmiertnie - Odznaka Grunwaldzka (1960).