Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Okraszewski Władysław

1916-1939, poległ 2 września 1939 r.

starszy strzelec

Urodzony 2 października 1916 r. w Skolimowie powiat Piaseczno koło Warszawy.

Służył w 36. Pułku Piechoty w Warszawie. Był na przeszkoleniu piekarzy. Na Westerplatte przybył 30 lipca 1939 r., skąd do domu nie powrócił. W poszukiwaniu śladów po westerplatczykach dotarłam w marcu 1981 r. do wioski Neuberg w RFN. O Jego śmierci wspomniał współtowarzysz walki Antoni Gołąb:

"...No tak, ale widzi pani, ze śmiercią Władka to było tak: Ja dostałem trochę przyciasne nowe buty. On miał już wydeptane, ale wygodniejsze. No i po pierwszym dniu walki wieczorem zamieniliśmy się tymi butami. Na drugi dzień po nalocie przebiegałem obok koszar i w trawie zobaczyłem... poszarpane, skrwawione nogi w moich nowiuteńkich butach. Po butach poznałem, że był to on... ciała nie było, musiało go poszarpać w kawałki. W nawale ognia nawet nie mogłem się zatrzymać. Strach mnie tylko obleciał i do dzisiaj spokojnie o tym myśleć nie mogę. Widok tych nóg wciąż tkwi w mej... pamięci".

Brat W. O. zginął w Powstaniu Warszawskim (1944), drugi walczył w Polskich Sitach Zbrojnych na Zachodzie w lotnictwie. Z wojny nie powrócił, ślad po nim zaginął. Trzeci - zginął tragicznie tuż po wojnie. Ojciec zmarł w wieku 75 lat (1953), matka Sabina po wojnie mieszkała w Skolimowie, zmarła w wieku 72 lat (1966).

Miejscem Jego upamiętnienia jest Cmentarzyk Poległych na Westerplatte.

Odznaczenia: pośmiertnie - Srebrny Krzyż Orderu VM (1945).