Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Pryczek Michał

1915-1998

kapral

Urodzony 19 września 1915 r. w Bogusławicach, powiat Piotrków Trybunalski. Syn robotnika Antoniego i Katarzyny z Andryszczaków. Miał trzech braci i jedną siostrę. Ukończył sześć oddziałów szkoły powszechnej w Ujeździe koło Tomaszowa Mazowieckiego. W osiemnastym roku życia rozpoczął pracę w Polskich Zakładach Chemicznych "Nitrad" w Niewiadowie.

Czynną służbę wojskową odbywał w 85. Pułku Strzelców Wileńskich w Nowej Wilejce. Na Westerplatte przybył w stopniu kaprala 30 lipca 1939 r. W czasie obrony walczył jako działonowy działka przeciwpancernego w rejonie wartowni nr l. Ranny w głowę. Po kapitulacji przewieziony do szpitala, gdzie leżał w jednej sali z rannymi obrońcami Poczty Polskiej w Gdańsku. W październiku 1939 r. jako jeniec wojenny z numerem 2465 został umieszczony w Stalagu I A. Pracował w majątku Weiłan w pobliżu zgrupowania jenieckiego. W 1942 r. skierowany do kompanii roboczej w Gerdauen. Z powodu choroby trafił do szpitala obozowego w Stalagu I A.

W styczniu 1945 r. po ewakuacji obozu dotarł do Kołobrzegu, następnie przedostał się do Koszalina i wstąpił do tworzącej się Milicji Obywatelskiej. Został posterunkowym. Z Koszalina przeniesiono go do Piły, potem do Bobolic, aż wreszcie trafił do Starego Wierzchowa i tam osiadł na stałe. Pomagał przy organizowaniu poczty. Odnalazł wcześniej poznaną pannę i wziął z nią ślub w grudniu 1945 r. Z Milicji Obywatelskiej zwolnił się w 1948 r. i jako doręczyciel na stałe zatrudniony został w urzędzie pocztowym. Otrzymał mały domek z ogródkiem i przylegające do niego dwa hektary ziemi. Udzielał się społecznie, prowadząc przysposobienie wojskowe w gminie. Założył ochotniczą straż pożarną i był jej aktywnym członkiem. Był ławnikiem sądu powiatowego w Szczecinku i prezesem kota organizacji kombatanckiej ZBoWiD w Wierzchowie Nowym. W 1976 r. został wdowcem. Rentę inwalidy wojennego otrzymał w 1977 r. Na emeryturę odszedł w 1978 r. Nominację na stopień ppor. w stanie spoczynku otrzymał w 1990 r.

Synowie: Jerzy ukończył szkołę podstawową i został kierowcą; Tadeusz zdobył zawód mechanizatora rolnictwa; Edward ukończył szkołę średnią, pracuje w górnictwie; Kazimierz po szkole zawodowej jest kolejarzem. Jedyna córka Irena zdobyta zawód tkaczki. W rodzinie Pryczków jest pięć wnuczek, czterech wnuków, jeden prawnuk i jedna prawnuczka.

Zmarł 24 września 1998 r. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Wierzchowie.

Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Medal "Za udział w wojnie obronnej 1939" (1981), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1984), odznaka honorowa "Za zasługi dla Miasta Gdańska" (1984), Srebrny Krzyż Orderu VM (1985), Medal 1000-lecia Miasta Gdańska (1997), Odznaka Honorowa Związku Kombatantów RP i BWP (1997).