Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Ciereszko Wiktor

1916-1988

strzelec

Urodzony 2 lutego 1916 r. we wsi Szewierdaki, gmina ¯yrmuny, powiat Lida w Nowogródzkiem. Syn Ludwika i Marii z domu Daglis. Mia³ dwie siostry i dwóch braci. Ukoñczy³ piêæ oddzia³ów szko³y powszechnej. Przed powo³aniem do wojska dorywczo pracowa³ w melioracji.

Czynn± s³u¿bê wojskow± pe³ni³ w 77. Pu³ku Piechoty w Lidze (1938-1939). S³u¿bê na Westerplatte rozpocz±³ 7 sierpnia 1939 r. W czasie obrony walczy³ w obsadzie wartowni nr l. W niewoli skierowany do pracy w folwarkach w pobli¿u Gerdauen w Prusach Wschodnich. W po³owie 1943 r. trafi³ do pracy do Niemca pochodzenia polskiego - Szymañskiego.

W styczniu 1945 r. wraz z odwrotem Niemców przepêdzony z niemieckimi bauerami, ludno¶ci± cywiln± i jeñcami wojennymi w kierunku Braniewa. Wyzwolenie nadesz³o w pocz±tkach marca 1945 r. Nie mog±c wróciæ w rodzinne strony, zatrzyma³ siê we wsi Kajetanowo, niedaleko £om¿y, gdzie wypoczywa³ po trudach wojennych u swego przysz³ego te¶cia. 15 lipca 1945 r. znalaz³ pierwsz± powojenn± pracê - zostaj±c komendantem posterunku MO w miejscowo¶ci Dryga³y. W 1948 r. skierowany na sze¶ciomiesiêczn± szko³ê podoficersk± milicyjn± do S³upska. W stopniu starszego sier¿anta milicji zosta³ komendantem MO w Skandawie. Pos±dzony o wspó³pracê z AK - nieoczekiwanie sta³ siê wiê¼niem aresztu w Olsztynie. Po pó³ roku zosta³ zwolniony... ale do cywila. W Korszach znalaz³ zajêcie w sklepie kolonialnym jako sprzedawca. W trzy lata potem w tym samym sklepie geesowskim by³ magazynierem artyku³ów masowych. W ten sposób dopracowa³ do emerytury w 1976 r.

Dzieci kszta³ci³ na Wybrze¿u. Kiedy usamodzielni³y siê i zamieszka³y na sta³e w Trójmie¶cie, ¶ci±gnê³y za sob± rodziców. Kupili w Rumi maty placyk i dziêki pomocy p³ywaj±cego w PLO syna pobudowali domek. Nie móg³ ¿yæ bezczynnie na emeryturze i dlatego do koñca ¿ycia pracowa³ jako przewodnik oprowadzaj±cy turystów po wnêtrzach odrestaurowanej wartowni nr l na Westerplatte, w której zgromadzone eksponaty pozwoli³y utworzyæ Muzeum Westerplatczyków, stanowi±ce filiê Muzeum Historii Miasta Gdañska.

Zmar³ 29 listopada 1988 r. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Alei Zas³u¿onych w Gdyni Rumi.

Odznaczenia: Medal Zwyciêstwa i Wolno¶ci 1945 (1945), Krzy¿ Walecznych (1968), Krzy¿ Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Medal "Za udzia³ w wojnie obronnej 1939" (1981), odznaka "Zas³u¿ony dla Miasta Gdañska" (1984); po¶miertnie - Srebrny Krzy¿ Orderu VM (1990).