Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Ciereszko Wiktor

1916-1988

strzelec

Urodzony 2 lutego 1916 r. we wsi Szewierdaki, gmina Żyrmuny, powiat Lida w Nowogródzkiem. Syn Ludwika i Marii z domu Daglis. Miał dwie siostry i dwóch braci. Ukończył pięć oddziałów szkoły powszechnej. Przed powołaniem do wojska dorywczo pracował w melioracji.

Czynną służbę wojskową pełnił w 77. Pułku Piechoty w Lidze (1938-1939). Służbę na Westerplatte rozpoczął 7 sierpnia 1939 r. W czasie obrony walczył w obsadzie wartowni nr l. W niewoli skierowany do pracy w folwarkach w pobliżu Gerdauen w Prusach Wschodnich. W połowie 1943 r. trafił do pracy do Niemca pochodzenia polskiego - Szymańskiego.

W styczniu 1945 r. wraz z odwrotem Niemców przepędzony z niemieckimi bauerami, ludnością cywilną i jeńcami wojennymi w kierunku Braniewa. Wyzwolenie nadeszło w początkach marca 1945 r. Nie mogąc wrócić w rodzinne strony, zatrzymał się we wsi Kajetanowo, niedaleko Łomży, gdzie wypoczywał po trudach wojennych u swego przyszłego teścia. 15 lipca 1945 r. znalazł pierwszą powojenną pracę - zostając komendantem posterunku MO w miejscowości Drygały. W 1948 r. skierowany na sześciomiesięczną szkołę podoficerską milicyjną do Słupska. W stopniu starszego sierżanta milicji został komendantem MO w Skandawie. Posądzony o współpracę z AK - nieoczekiwanie stał się więźniem aresztu w Olsztynie. Po pół roku został zwolniony... ale do cywila. W Korszach znalazł zajęcie w sklepie kolonialnym jako sprzedawca. W trzy lata potem w tym samym sklepie geesowskim był magazynierem artykułów masowych. W ten sposób dopracował do emerytury w 1976 r.

Dzieci kształcił na Wybrzeżu. Kiedy usamodzielniły się i zamieszkały na stałe w Trójmieście, ściągnęły za sobą rodziców. Kupili w Rumi maty placyk i dzięki pomocy pływającego w PLO syna pobudowali domek. Nie mógł żyć bezczynnie na emeryturze i dlatego do końca życia pracował jako przewodnik oprowadzający turystów po wnętrzach odrestaurowanej wartowni nr l na Westerplatte, w której zgromadzone eksponaty pozwoliły utworzyć Muzeum Westerplatczyków, stanowiące filię Muzeum Historii Miasta Gdańska.

Zmarł 29 listopada 1988 r. Pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Alei Zasłużonych w Gdyni Rumi.

Odznaczenia: Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 (1945), Krzyż Walecznych (1968), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Medal "Za udział w wojnie obronnej 1939" (1981), odznaka "Zasłużony dla Miasta Gdańska" (1984); pośmiertnie - Srebrny Krzyż Orderu VM (1990).