Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Prutis Emilian

ur. 1917

strzelec

Urodzony 8 stycznia 1917 r. we wsi Szyłany, powiat Brasław na Wileńszczyźnie z ojca Aleksandra Prutis-Pręcińskiego i matki Zuzanny z domu Skindel. Ukończył dwuletnią szkołę rolniczą sejmikową w majątku Opsa, której dyrektor był posłem na sejm.

W latach 1938-1939 odbywał czynną służbę wojskową w 85. Pułku Piechoty w Nowej Wilejce w 3. kompanii ckm. Służbę na Westerplatte pełnił od 13 sierpnia 1939 r.2. W czasie obrony walczył na placówce "Fort". Trafił jak inni do Stalagu I A. Niewolę postanowił przeżyć w mundurze żołnierskim i dlatego listy na pracownika cywilnego nie podpisał, za co został wywieziony do karnego komando Nr 000 niedaleko holenderskiej granicy. Kopał rowy melioracyjne do wiosny 1943 r. Wówczas przerzucony do Muster Lager ibung place - poligon wojska niemieckiego i węgierskiego. Po wkroczeniu Amerykanów w 1945 zaciągnął się do Amerykańskiej Armii Okupacyjnej jako wartownik we Frankfurcie nad Menem. Do Szyłan powrócić nie mógł, zdecydował więc wyjechać do USA. Pomógł mu w tym wujek, przysyłając tzw. sponsor. W 1948 r. zamieszkał w miasteczku Haver blisko kanadyjskiej granicy. Imał się różnych prac: był robotnikiem remontowym, układał tory kolejowe, pracował w warsztacie mechanicznym: W poszukiwaniu ciekawszej pracy przeniósł się do Chicago i w listopadzie 1951 r. zaangażował się w firmie lotniczej United Air Line, początkowo jako robotnik transportowy, później awansował na dyspozytora przeładunków. Firmie pozostał wierny aż do emerytury, chociaż mieszkał w licznych miastach tam, gdzie linia miała swoje lotniska, a on pracę. Po Chicago było Denver, potem Los Angeles i San Diego w Kalifornii. Za sprawą znajomego księdza Polaka w San Francisco poznał swą przyszłą żonę - Stanisławę Iwanik, pochodzącą z okolic Ustrzyk w Bieszczadach. Od 1962 r. mieszkali w miasteczku Chule Vista, tuż przy granicy meksykańskiej. W 1977 r. przewlekłe choroby spowodowały wcześniejsze odejście z pracy. Nominację na stopień ppor. w stanie spoczynku otrzymał w 1990 r. Od 1982 r. mieszkają w Sunnyvale w Północnej Kalifornii. Dzieci: nie mają.

Zmarł 24 stycznia 2004 r. w USA.

Odznaczenia: 12 maja 1985 r. udekorowany został w Konsulacie Polskim w Chicago Medalem "Za udział w wojnie obronnej 1939", Srebrny Krzyż Orderu VM (1990), Medal 1000-lecia Miasta Gdańska (1997).