Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Barański Piotr

1915-1971

kapral

Urodzony l sierpnia 1915 r. we wsi Wola Kotkowska, powiat radamszczański, województwo łódzkie. Syn Walentego i Konstancji z domu Augustyniak. Ojciec pracował na kolei, matka wychowywała czworo dzieci i zajmowała się gospodarstwem domowym. Od najmłodszych lat pracował w ogrodnictwie u dziedzica Jankowskiego, gdzie ukończył szkołę powszechną. W 1936 r. w Piotrkowie Trybunalskim ukończył gimnazjum o profilu ogrodniczym.

W latach 1938-1939 czynną służbę wojskową odbywał w 86. Pułku Piechoty Legionów w Mołodecznie. Służbę na Westerplatte pełnił od 13 sierpnia 1939 r. w stopniu kaprala. W czasie obrony jako celowniczy karabinu maszynowego był w obsadzie wartowni nr 2. Ranny. Po kapitulacji dostał się do obozu jenieckiego w Stalagu I A. Pracował u bauera w ogrodnictwie.

W marcu 1945 r. powrócił do domu i do 1947 r. jako pracownik umysłowy był zatrudniony w Sądzie Powiatowym w Koninie. Przez kolejne dziesięć lat pracował w Spółdzielni Ogrodniczej jako kierownik planowania. W 1957 r. z powodu złego stanu zdrowia przeszedł na rentę inwalidzką. Przez wszystkie powojenne lata, oprócz pracy zawodowej, udzielał się społecznie: był wieloletnim członkiem stowarzyszenia PAK w Koninie, a także zastępcą prezesa Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych. W latach 1952--1953 zdobył tytuł mistrza Ligi Przyjaciół Żołnierza w zawodach strzeleckich z kbks i wiatrówki w konkurencji mężczyzn. W roku 1956 za pracę społeczną w realizowaniu programu Frontu Jedności Narodu został przez organizację kombatancką w Poznaniu uhonorowany dyplomem uznania.

W 1938 r. w Gdyni poznał swą przyszłą żonę Anielę z domu Lisowską, wdowę po kuzynie Kazimierzu Barańskim, z którą miał dwie córki: starsza Urszula ukończyła matematykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (obecnie jest emerytowaną nauczycielką szkoły średniej). Zamężna, ma dwójkę dzieci. Młodsza Elżbieta również mężatka - mąż Jacek Sikora jest profesorem w SGGW w Warszawie. Wnuki: Dariusz, Elżbieta, Przemysław, Urszula - mają ukończone studia wyższe; prawnuczka.

Zmarł 16 listopada 1971 r. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Koninie.

Odznaczenia: Srebrny Krzyż Orderu VM (1945), Medal za Odrę, Nysę i Bałtyk (1947), Odznaka Grunwaldzka (1960).