Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Kozak Zygmunt

1916-1980

strzelec

Urodzony 29 października 1916 r. we wsi Zubkowicze, województwo Grodno, w rodzinie rolniczej. Ukończył pięć oddziałów polskiej szkoły powszechnej. Przed powołaniem do wojska był krawcem.

Czynną służbę wojskową odbywał w 77. Pułku Piechoty Legionów, skąd przybył na Westerplatte 13 sierpnia 1939 r.W czasie obrony był strzelcem w kolejnych trzech punktach oporu: placówka "Przystań", wartownia nr 5 i wartownia nr l, które podczas ataków artyleryjskich uległy zniszczeniu. Był kontuzjowany i ranny.

Po kapitulacji jako jeniec wojenny przebywał przez pierwsze cztery tygodnie w Stalagu I A. Następnie skierowano go do pracy w majątkach Friedrichsberg i Juditen. Zimą 1945 r. po wkroczeniu Armii Czerwonej dotarł do punktu zbornego w Olsztynie. Stamtąd przedostał się do rodzinnej wsi, która jak się okazało nie znajdowała się już w granicach państwa polskiego. Ożenił się i zbudował własny dom. W pobliskiej spółdzielni pracy jako krawiec pracował aż do emerytury, którą przyznano mu w 1977 r. z powodu dużego uszczerbku zdrowia.

Po wojnie po raz pierwszy przyjechał do Gdańska w 1979 r. na zjazd westerplatczyków.

Zmarł 12 października 1980 r.

Miał dwoje dzieci; córka jako pielęgniarka pracuje w szpitalu w Mińsku; syn mieszka w Moskwie, gdzie ukończył akademię polityczną.