Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Ozorowski Antoni

1916-1987

strzelec

Urodzony 6 sierpnia 1916 r. w Białymstoku. Syn Wincentego i Marianny. Ukończył pięć oddziałów szkoły powszechnej. Przed powołaniem do wojska był dekarzem.

Służbę czynną odbywał w 86. Pułku Piechoty w Mołodecznie i stamtąd 7 sierpnia 1939 r. przybył na Westerplatte. W czasie obrony był w obsadzie placówki "Przystań". Po kapitulacji wzięty do niewoli do Stalagu I A. W grudniu 1939 r. za usiłowanie ucieczki z obozu został skierowany do kompanii karnej i przetransportowany do miejscowości Schleswig, do pracy przy pogłębianiu Kanału Kilońskiego. Następnie trafił na wyspę Sylt w pobliżu granicy z Danią. Na pozorowanym niemieckim lotnisku pracował przy drenowaniu terenu. Skorzystał z nadarzającej się okazji i uciekł do Kopenhagi. W marcu 1940 r. na pokładzie szwedzkiego handlowca przedostał się do Szwecji. Stąd samolotem odleciał do Anglii. Został żołnierzem polskim na Zachodzie i przez kilka lat pełnił służbę wartowniczą w Zapasowych Oddziałach sformowanych w Anglii. Z tego okresu zachował legitymację z numerem 01510. Na początku 1945 r. trafił do portu niemieckiego Wielensafe. Byli skoszarowani i stanowili różnojęzyczną armię zapasową. W grudniu 1945 r. odpłynął do portu w Szczecinie. Stamtąd drogą lądową przedostał się do Białegostoku. Rozpoczął pracę w firmie budowlanej jako blacharz. Na emeryturę odszedł w 1977 r.

Związek małżeński zawarł w 1949 r., z którego na świat przyszło dziewięcioro dzieci: dwóch synów i siedem córek. Po ukończeniu szkół pozakładali własne rodziny. Doczekał się siedmiorga wnucząt.

Zmarł 31 lipca 1987 r.

Odznaczenia: Medal "Za udział w walkach o Berlin", Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, pośmiertnie - Srebrny Krzyż Orderu VM (1990).