Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Parwicki Jan

1917-1980

strzelec

Urodzony 6 czerwca 1917 r. we wsi Kurzy Wielkie. Syn Władysława i Bronisławy z Rodziewiczów. Ukończył pięć oddziałów szkoły powszechnej i pomagał rodzicom w gospodarstwie. Miał troje rodzeństwa. Od 1936 r. należał do Związku Młodej Wsi Ziemi Nowogródzkiej (nr legitymacji członkowskiej 576).

W marcu 1939 r. powołany do odbycia służby wojskowej w 85. Pułku Piechoty w Nowej Wilejce. Na Westerplatte przybył 7 sierpnia 1939 r. jako strzelec. W czasie obrony był dwukrotnie ranny. Okres okupacji przeżył w obozie jenieckim w Stalagu I A (nr jeńca 2469). Po wyzwoleniu osiadł na Ziemiach Odzyskanych we wsi Krelikiejmy w gminie Bareciany. Pomagając krewnym w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, podjął pracę zarobkową w Państwowej Pasiece Polskiego Związku Pszczelarskiego. W latach 60. aktem darowizny przejął gospodarkę po krewnych. Ożenił się z Janiną, krajanką z Wileńszczyzny, która w ramach repatriacji z Kazachstanu, wróciła do Polski zmienionej terytorialnie. Zmarł 13 grudnia 1980 r.

Wdowa nadal mieszka we wsi Krelikiejmy. Synowie: Władysław (1962) zdobył zawód spawacza, mieszka z rodziną w Krelikiejmach; Mieczysław (1967) jest funkcjonariuszem Straży Granicznej w Kętrzynie, mieszka z rodziną w Bartoszycach. Wnuki: Kamil, Bartosz, Marcin; wnuczki: Anna, Iza, Maja, Karolina. Wszystkie się uczą w szkołach podstawowych. Rodzeństwo: siostry Józefa i Władysława mieszkają na Wileńszczyźnie; brat Feliks nie żyje.

Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), pośmiertnie - Srebrny Krzyż Orderu VM (1989).