Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Derlatka Jan

1915-1986

legionista

Urodzony 12 października 1915 r. we wsi Mirzec w powiecie starachowickim w rodzinie rolników. Ukończył pięć oddziałów szkoły powszechnej. Przed powołaniem do wojska okresowo pracował jako niewykwalifikowany robotnik w prywatnych firmach.

W latach 1938-1939 odbywał służbę wojskową w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, skąd na Westerplatte przybył J.7 marca 1939 r. jako legionista łącznościowiec. W czasie obrony obsługiwał centralkę telefoniczną w koszarach. Po kapitulacji przebywał w Stalagu I A (nr jeńca 2216). W 1942 r. wywieziony nad granicę niemiecko-holenderską. W miejscowości Lobrykdyk w Westfalii pracował do końca wojny na lotnisku. Ataki nadciągających wojsk angielskich i amerykańskich spowodowały przymusowe cofanie się w kierunku Hanoweru. W sierpniu 1945 r. trafił do obozu zbornego niedaleko Hamburga. Rok spędził w poniemieckich koszarach na rekonwalescencji, a potem pracował na dużym przedwojennym cywilnym lotnisku. Skończył kurs szkoleniowy i jako kierowca pracował w kolumnie transportowej przy wojskach okupacyjnych. Od 1951 r. przez 25 lat pracując jako kierowca rozwoził żywność do sklepów na terenie Koln. Należał do Polskiego Związku Inwalidów Wojennych z siedzibą w Hamburgu.

Późno, bo dopiero w wieku czterdziestu dwóch lat, zdecydował się na małżeństwo z wdową po niemieckim żołnierzu, którą poznał w służbowych podróżach. Miała skromny dom i dwoje małych dzieci.

Zmarł 22 grudnia 1986 r.

Odznaczenia: pośmiertnie - Srebrny Krzyż Orderu VM (1990).