Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Kolasa Stanisław

1915-1980

starszy legionista

Urodzony 27 listopada 1915 r. w miejscowości Mierzec-Korzonek, powiat Iłża. Ukończył cztery oddziały szkoły powszechnej. W wieku kilkunastu lat pracował jako wozak w kopalni rudy żelaza w okolicy miejsca zamieszkania.

W latach 1937-1939 czynną służbę wojskową odbywał w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, skąd na Westerplatte przybył 5 kwietnia 1939 r. jako celowniczy moździerzy'. W czasie obrony walczył w obsadzie placówki "Prom", a po jej zniszczeniu w koszarach. Był ranny. Usiłował uciec z niewoli. Został schwytany i przewieziony na tzw. Dońskie Kolonie, gdzie pracował przy produkcji torped w miejscowości Eskenfurden. Tam poznał wywiezioną na roboty przymusowe swą przyszłą żonę Zofię. Po wyzwoleniu przez Anglików w 1945 r. pobrali się i powrócili do Chełma. W 1946 r. rozpoczął pracę w Polskim Monopolu Spirytusowym jako pomocnik magazyniera. W 1951 r. przeniósł się do Zespolonego Szpitala Miejskiego im. Ludwika Rydygiera, gdzie był palaczem kotłowym. Zmarł 9 sierpnia 1980 r.

Syn Czesław z zawodu elektroenergetyk mieszka z matką, wdowiec ma dwóch synów. Obaj ukończyli studia wyższe: jeden jest nauczycielem, drugi policjantem. Córka Bożena ukończyła szkołę pielęgniarską, wyszła za mąż, ma dwoje dzieci: córkę w zakonie i syna na studiach.

Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), pośmiertnie - Srebrny Krzyż Orderu VM (1990).