Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Łojek Franciszek

1915-1997

legionista

Urodzony 24 lipca 1915 r. w Komorowie, powiat Busko. Syn rolników Kazimierza i Katarzyny z domu Zasucha. Cztery oddziały szkoły powszechnej ukończył w Komorowie. Miał dwóch braci i trzy siostry. Przed wojskiem pracował na roli i był strażakiem w Straży Pożarnej w Grabowicy.

Czynną służbę wojskową odbywał w 4. Pułku Piechoty w Kielcach, skąd na Westerplatte przybył 5 kwietnia 1939 r. w stopniu legionisty ze specjalizacją celowniczego moździerzy. W czasie obrony walczył w składzie obsady wartowni nr 3 i na placówce "Tor kolejowy". Ranny. Z Westerplatte zabrany do niewoli niemieckiej i osadzony w Stalagu I A. Rodzina w Grabowicach otrzymała w 1942 r. pierwszą od niego wiadomość, że jest zdrów i cały. Następna nadeszła dopiero po wojnie z Kanady. Pisał o swej prawie dziesięcioletniej poniewierce. Po zakończeniu wojny był w obozie emigracyjnym i stamtąd przedostał się do Kanady. Pracował początkowo na plantacji, wreszcie otrzymał stałą pracę w fabryce. Sprowadził z Niemiec dziewczynę, która w wieku piętnastu lat została wywieziona z Ukrainy na roboty przymusowe i której całą rodzinę wymordowali Niemcy. W 1951 r. wziął z nią ślub, a w dwa lata później na świat przyszła jedyna córka Danuta. Na emeryturę przeszedł w 1980 r.

Po raz pierwszy po wojnie przybył do Gdańska w 1997 r. na koleżeńskie spotkanie westerplatczyków z córką; która nigdy w życiu nie widziała ojczyzny swego ojca. Został wraz z innymi obdarowany Medalem 1000-lecia Miasta Gdańska i otrzymał w Garnizonie Gdańskim uniform oficera polskiego. Po uroczystościach pojechali w rodzinne strony na Kielecczyznę, gdzie i jego rodzinna wioska nie oparta się niszczycielskiemu żywiołowi powodzi. Do Gdańska nadeszła drogą telefoniczną wiadomość o jego nagłym zgonie. Biedne, stare i schorowane serce nie wytrzymało nadmiaru wzruszeń.

Zmarł 7 września 1997 r. i został pochowany w rodzinnej ziemi w Grabowicach.

Odznaczenia: Srebrny Krzyż Orderu VM (1990), Odznaka Honorowa Związku Kombatantów RP i BWP(1997).