Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Zych Stanisław

1914-1997

legionista

Urodzony 7 maja 1914 r. we wsi Łaziska w gminie Piekoszów w Kieleckiem. Syn Jana i Jadwigi. Ukończył cztery oddziały szkoły wiejskiej. Przed powołaniem do wojska pracował w kamieniołomach w Jaworzni. Odchodząc do wojska miał żonę z jednym dzieckiem, a drugie było w drodze.

W latach 1938-1939 czynną służbę wojskową odbywał w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Na Westerplatte przybył 31 marca 1939 r. jako legionista ze specjalizacją celowniczy karabinów maszynowych. W czasie obrony walczył w wartowni nr 5, gdzie został ciężko kontuzjowany i ranny w głowę. Po kapitulacji wywieziono go do Stalagu I A. Przez pięć lat niewolniczej tułaczki zmieniał miejsca pracy u bauerów. Po wyzwoleniu wiosną 1945 r.

powrócił do rodzinnej wsi, gdzie podjął pracę w kamieniołomach. Coraz bardziej dawał o sobie znać uraz psychiczny, jako pozostałość po przeżyciach wojennych. Unikat ludzi, nie rozmawiał prawie z nikim na temat swojej przeszłości.

Nominację na stopień ppor. w stanie spoczynku otrzymał w 1989 r.; rentę inwalidy wojennego w 1990 r. Po śmierci żony mieszkał samotnie.

Miał syna Ludwika i trzy córki: Cecylię, Mariannę i Krystynę, które pozakładały własne rodziny i mieszkają w Piekoszowie.

Zmarł 5 czerwca 1997 r.

Odznaczenia: Srebrny Krzyż Orderu VM (1989).