Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Fiedorczuk Antoni

ur. 1916

strzelec

Urodzony 13 lipca 1916 r. w wielodzietnej rodzinie rolnika we wsi Tołcze, gmina Barczewo, powiat Białystok. Syn Michała i Marianny z Bartnickich. Przed wojną ukończył pięć oddziałów szkoły powszechnej. W wieku 12 lat terminował u szewca na wsi, rok później u mistrza szewskiego w Białymstoku. Praca była mato opłacalna i dlatego zatrudnił się jako dostawca ciastek do sklepów spożywczych w Białymstoku.

W marcu 1939 r. powołany do wojska do 86. Pułku Piechoty w Mołodecznie. W czasie odbywania służby wojskowej okazał się wyborowym strzelcem i sportowcem. I jako jeden z najlepszych został wytypowany z grupą żołnierzy z wileńskich pułków do wzmocnienia stanu osobowego załogi WST. Na Westerplatte zameldował się 13 sierpnia 1939 r. W czasie obrony miał za zadanie obserwacji morza, basenu i magazynów portowych. W niewoli przebywał w Stalagu I A, pracując do 1940 r. w majątku Bawień, skąd wywieziony został do pracy w kopalni w Bytomiu. W połowie 1944 r. uciekł z niej i przedostał się do rodzinnej wsi Tołcze. Do momentu wyzwolenia ukrywał się. Po wyzwoleniu w charakterze robotnika pracował przy naprawie mostów kolejowych. W 1948 r. w Olsztynie ukończył kurs toromistrzów. Aż do przejścia na emeryturę w 1976 r. pracował jako toromistrz i kierownik robót drogowych na kolei. W latach 60. uzupełnił wykształcenie, kończąc szkołę podstawową.

W 1945 r. ożenił się. Owocem tego związku są dwaj synowie: Władysław i Andrzej. Obaj ukończyli rzemieślnicze szkoły zawodowe, pożenili się, mają dzieci, pracują i mieszkają w centrum Białegostoku. Fiedorczuk mieszka samotnie w małym jednorodzinnym domku kolejowym z dala od centrum, przy szlaku kolejowym i rozwidleniu drogi biegnącej wzdłuż rzeczki Supraśl do malowniczej plaży Jurowice w Białymstoku.

Nominacje na stopień ppor. w stanie spoczynku i rentę inwalidy wojennego otrzymał w 1989 r.

Od 1998 roku mieszkał ze swoim synem Andrzejem. Zmarł w nocy z 13-tego na 14-tego września 2005 roku, zwyciężony czasem i chorobami przy boku obojga synów.

Odznaczenia: Medal "Za udział w wojnie obronnej 1939" (1982), odznaka "Za zasługi dla Miasta Gdańska" (1984), Srebrny Krzyż Orderu VM (1989), Medal 1000-lecia Miasta Gdańska (1997), odznaka honorowa Związku Kombatantów RP i BWP (1997).