Westerplatte.pl - Wojskowa Składnica Transportowa

Gajda Stefan

1915-1991

legionista

Urodzony l maja 1915 r. w Podolanach, poczta Kazimierza Wielka, w rodzinie rolnika Józefa i Marianny. Ukończył pięć oddziałów szkoły powszechnej. Przed powołaniem do wojska pracował w gospodarstwie rodziców.

W latach 1938-1939 czynną służbę wojskową odbywał w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach', skąd 31 marca 1939 r. przybył na Westerplatte jako celowniczy. W czasie obrony był celowniczym ckm. Był kontuzjowany. Z niewoli jenieckiej zwolniony z powodu złego stanu zdrowia w 1940 r. Powrócił do rodzinnej wsi i pomagał bratu w prowadzeniu przejętej po rodzicach gospodarki. Obaj byli kawalerami.

Jego nazwisko figurowało przez wiele lat jedynie w rozkazach dziennych z Westerplatte, z dopiskiem "los nieznany". W maju 1981 r. Telewizja Polska w programie z cyklu "Świadkowie" zaapelowała o pomoc w uściślaniu nieznanych dotąd losów żołnierzy z Westerplatte. W jednym z listów napisano: "...Stefan Gajda mieszka we wsi Podolany. Mieszka w b. trudnych warunkach, kontuzjowany, boi się ludzi...". Kolejne tygodnie potwierdziły przekazaną wiadomość. Osamotniony, zamknięty w sobie, trudny w kontakcie, nieufny wobec otoczenia. Zgodził się na bezpośrednią opowieść o swoim życiu przed kamerami telewizyjnymi. W umówionym dniu przybył do gmachu TVP w Warszawie i wydawało się, że zasiądzie przed kamerami. W ostatniej jednak chwili coś się w nim załamało. Rozpłakał się, rozdygotał i mimo próśb nie wystąpił. Opuszczając studio rzucił tylko na pożegnanie: "...Wy cyganita! Wy wciąż cyganita, że się coś odmieni. Po wojnie raz się zgłosiłem jako westerplatczyk. I dość. Teraz już nie chcę niczego...".

Nominację na stopień ppor. w stanie spoczynku i mundur oficera polskiego, rentę inwalidy wojennego otrzymał w 1990 r.

Zmarł 24 lutego 1991 r. Odznaczenia: Srebrny Krzyż Orderu VM (1989).